АПТЕКИ АЛПИ ФАРМ

 • Алпи фарм 1 - 02/2638-315
 • Алпи фарм 2 - 02/2432-462
 • Алпи фарм 3 - 02/2673-944
 • Алпи фарм 4 - 02/3179-457
 • Алпи фарм 5 - 02/3076-097
 • Алпи фарм 6 - 033/273-060
 • Алпи фарм 7 - 033/275-010
 • Алпи фарм 8 - 02/3118-088
 • Алпи фарм 9 - 02/2780-040
 • Алпи фарм 10 - 02/2533-050
 • Алпи фарм 11 - 033/360-234
 • Алпи фарм 12 - 047/452-550
 • Алпи фарм 13 - 02/2603-863
 • Алпи фарм 14 - 033/511-711
ул. Втора Македонска Бригада бр. 9/2
Аптеки Алпи Фарм се основани во 1997 година и несебично работат на унапредување на здравјето на своите пациенти до ден-денес. Аптеки Алпи Фарм се лоцирани на 18 локации на територијата на нашата држава и располагаат со голема палета на производи од реномирани производители. Лекови (комерцијални и фондовски), ОТЦ производи, додатоци во исхраната, козметика, производи за нега и хигиена, медицинска опрема и помагала, бебе програма, галенски производи итн.

 

Каква е врската меѓу автоимуните заболувања и исхраната?

Koja e препорачаната исхрана кај луѓе со автоимуни заболувања?

Повеќе

Придобивки од постењето

Постот, кога се прави правилно и безбедно, може да понуди неколку потенцијални придобивки:

Повеќе

Интолеранција на глутен | Дипл. Фарм. Емилија Букшиќ

Дали често чувствувате надуеност, гадење, повраќање, подригнување, икање, стомачни болки, горушица?

Повеќе

Како да се стави крај на сувата и испукана кожa | Фарм. Тех. Марина Кафеџиска

Не плашете се! Со неколку едноставни чекори, можете да се збогувате со зимските неволји на кожата и да дочекате сезона на мека, еластична кожа.

Повеќе

Како патувањата во летото да ни бидат возбудлива авантура | Дипл. Фарм. Елисавета Радеска

Летото е време кога многу луѓе се впуштаат во возбудливи авантури и патуваат на нови дестинации. Без разлика дали се работи за патување, крстарење или патување со авион, мачнините при патување може да ја намалат летната авантура.

Повеќе

Метеопатија и улогата на фармацевтските суплементи | Фарм. Тех. Емел Ислам

Метеопатија е група здравствени симптоми и реакции кога доага до промена на еден или повеке метеоролошки фактори. Временските промени имаат значително влијание врз нашиот секојдневен живот.

Повеќе

Слабеење - Како до посакуваниот резултат | Фарм. Тех. Стефан Шијаковски

Како што доаѓаат топлите денови, така се појавува и желбата за витко тело за престојното лето. Во потрага за идеалното решение за топење на мастите ќе дојдете до безброј информации кои најчесто ќе ве збунат.

Повеќе

Кои суплементи се важни за пролетната сезона? | Фарм. Тех. Клементина Миленова

Пролетта е тука! Време е за нов почеток. Ги оставивме студеното време и зимата зад нас и ја воведовме сезоната на сонце. Чврчорење на птиците и распространетата природа.

Повеќе

Разлика помеѓу пролетен и хроничен замор - Фарм. Тех. Билјана Стојаноска

Дали наутро не можете да се одлепите од кревет и покрај тоа што се одвоиле доволно часови за спиење или пак толку сте сонливи што ни после шоља или две од вашето омилено кафе не можете да си дојдете при себе?

Повеќе

Анксиозност (Страв и паника) - Фарм. Тех. Клементина Миленова

Секој понекогаш се чуствува вознемирен, но некои луѓе се толку често вознемирени или имаат епизоди на страв наречени напади на паника, па сето ова го попречува нивниот нормален живот.

Повеќе

Алкохол и доење - Фармацевтски техничар Анета Митевска

Нема прашања за тоа, алкохолот е табу тема за бремените и жените кои дојдат. Но, кога доите од време на време може да се почестите со пијалок, или не?

Повеќе

Исхрана во период на адолесценција - Фармацевтски техничар Билјана Стојаноска

Здравата, разновидна, правилно избалансирана исхрана е основна причина да си здрав и во
топ форма. За жал тоа не е случај кај сите адолесценти, најчесто тие јадат еднолична храна и
брза храна што е многу повкусна но не и корисна.

Повеќе

Рота Вирус - Фармацевтски техничар Катерина Трајчевска

Кога летните месеци се на прагот, Рота вирусот е првиот непоканет гостин кој ги напаѓа децата! Како да ги препознаме симптомите и како да ги заштитеме најмалите?

Повеќе

Носот тече, очите солзат. Алергија или настинка? - Фармацевтски техничар Анета Митевска

Сонцето сјаје, никнуваат првите цвеќиња - но ние мораме да кивнеме! Дали е тоа алергиски ринитис познат и како риноконјуктивитис, алергија на полен? Или можеби станува збор за обична настинка?

Повеќе

Карактеристика на акни - Фармацевтски техничар Клементина Миленова

Дамките на кожата и другите осипувања на кожата се карактеристика на акните. Некогаш хронична состојба на лицето, грбот, градите, рамената и другите делови од телото.

Повеќе

Пеленски осип - Магистер по Фармација Ивана Стрезовска Јаневска

Осипот од пелена е еден од најчестите проблеми со кожата во најраната возраст на вашето бебе. Често се препознава со мало црвенило во регионот на пелени. Пеленскиот осип може да биде болен за вашето бебе, овој феномен е за среќа ретко сериозен.

Повеќе